A tengerimalacok társas lények, az egyedül tartott malacok betegesebbek, immunrendszerük gyengébb, hosszútávú egyedüllét egyértelműen káros a malacoknak. Bármennyit is foglalkozunk velük, igazán boldogok csak egy másik tengerimalac mellett lehetnek.
Legjobb párosítások
ivartalanított hím – nőstény
nőstény – nőstény
ivartalanított hím – ivartalanított hím
hím – hím
A tengerimalacok eleinte bizalmatlanok, nagyon fontos, hogy hagyjunk nekik elég időt, hogy megszokják új környezetüket! A félénk malacok eleinte elszaladnak, ha embert látnak, pár nap/hét után nagyon barátságossá válnak, egy finom falat vagy simogatás reményében a rácshoz rohannak, ha meghallják gazdájuk közeledtét, de ez nem megy egyik napról a másikra. Ne feledjük, a tengerimalacok zsákmányállatok, így számukra az ijedősség és bizalmatlanság a természetben a túlélés eszköze volt.
Más rágcsálóval ellentétben – nappali állatok, így nem kell tartanunk attól, hogy az egész napot átalusszák, majd egész éjjel hangosan motoszkálnak.
Tartás
A megfelelő méretű ketrec elengedhetetlen, a minimum méret két állat esetén 100 x 50 cm alapterület, három malacnál 120 x 50 cm, és így tovább, de természetesen minél nagyobb, annál jobb. A ketrecet rendezzük be izgalmasan, biztosítsunk minden malacnak búvóhelyet és lehetőséget arra, hogy ugrándozhassanak. A megfelelően tágas ketrecben elhelyezhetünk vastagabb műanyagcsöveket, ill. függőágyat, almafaágat, fűből font bújókat stb., így többet mozognak, ugrándoznak.
A ketrecbe sose tegyünk futókereket, bármilyen labdát, ezekkel játszani nem tudnak, és sérülést okozhatnak!
A ruhaanyagból készült tárgyakra mindig figyeljünk, megrágás esetén megehetik, megrágott szálak rátekeredhetnek a lábukra.
Alapfelszerelések
ketrec
etető tál
golyós vagy szelepes itató
ház
Alomanyagok közül csak a forgáccsal van saját tapasztalatom, az alábbi forgácsot tudom ajánlani, szinte teljesen pormentes, praktikus csomagolásban.
Táplálás
A tengerimalacok fűevőek, így étrendjükben a szénán legyen a hangsúly. A szénának nagyon fontos szerepe van a tengerimalacok táplálkozásában, egyensúlyban tartva az emésztést és koptatva a fogakat, ezért állandóan legyen előttük, hogy a nap bármely órájában hozzájuthassanak. Szénát mindig a ketrecbe helyezzük, ne a ketrecekhez kapható külső szénatartóba, ingerli a széna fogyasztást, ha rajta állnak, belebújnak.
A tengerimalacok nem magevők!
A legjobb választás a pelletált táp (Versele-Laga Cavia Complete, Trovet Guinea Pig, JR Farm Grainless Complete, bármelyik Real Nature táp), mivel ezek összetétele megfelelő, és alakjának köszönhetően megfelelő módon támogatja a fogak kopását, illetve megelőzhetjük vele a szelektív etetést. Az adott táp utasításának megfelelő mennyiséget kapjanak a malacok.
A tengerimalacok szervezete – az emberéhez hasonlóan – nem képes a C-vitamint előállítani, ezért ezt megfelelő táplálkozással kell pótolniuk pl. Cebion csepp. Egy felnőtt, átlagos súlyú tengerimalac napi szükséglete kb. 10 mg C- vitamin (kb. 1 mg C-vitamin 100 gr testtömeghez számítva).
Zöldség/Gyümölcs
Zöldség kis mennyiségben adható nekik, de inkább többször kis adagokat, hogy elkerüljük a jóllakottságot. Fontos, hogy továbbra is a széna maradjon a fő táplálékuk.
A legtöbb zöldséget ehetik, kivéve a „K” betűs zöldségeket, beleértve a burgonyát is.
Gyümölcsök etetését én nem javaslom.
Legoptimálisabb táplálék a malacok számára a „nyers” fű. Bármilyen mennyiségben adható nekik, megfelelő szoktatás után.
Időszakos gondozás
A felnőtt tengerimalacok karmát rendszeresen ellenőrizzük és vágjuk, otthon is kivitelezhető.
A fürdetés tengerimalacok esetében szükségtelen és káros is lehet, mivel a sampon/szappan eltávolítja a bőr felületén lévő természetes faggyút. Felesleges stressz a malacok számára. Csak indokolt esetben fürdessük!
Időnként fogazatukat is vizsgáljuk meg. Nem csak a metsző-, hanem a hátulsó fogaik is folyamatosan nőnek, ezeket a széna rágása koptatja. Ritkán, de előfordul fogtúlnövés a tengerimalacoknál. Az első fogaknál ez szabad szemmel is látható, a hátsókat csak egy speciális műszerrel tudja megvizsgálni az állatorvos. Ha az állat furcsán, esetleg ferdén rág, úgy látjuk, enne, de nem tud rendesen, fogproblémára utalhat. Ilyenkor minél hamarabb orvoshoz kell vinnünk, különben elpusztul!
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha: nem eszik, nem iszik, lehangoltnak tűnik, nehezen lélegzik, liheg, tüsszög, összetapadnak, csipásak a szemei, ha szőre fénytelenné válik, ha összegörnyed, ha hasmenése van, ha véreset pisil, ha egyensúlyozási problémái vannak, ha ferdén tartja a fejét, ha erősen vakarózik, ha sebeket találunk a bőrén, ha nem a megszokott módon viselkedik.